Flóra
Kromě obrovských žulových bloků má Yosemitský národní park ještě jiný symbol - obrovské sekvoje (atributem je sekvoj, skrz niž je vysekán tunel). Tyto stromy jsou staré více než tři tisíce let. Je možno spatřit je v oblastech Maniposa Grove, Tuolumne Grove a Merced Grove.
Yosemitský národní park se rozkládá v nadmořských výškách od 600 do 4 000 metrů, takže druhový výskyt rostlin je značný - odpovídá nadmořské výšce. Park obsahuje několik vegetačních pásem: chaparral a podhorské doubravy, nižší horské, vyšší horské, subalpinské a alpinské pásmo. Botanikové uvádějí, že asi 1 400 druhů z kalifornské flory, což je dvacet procent, lze nalézt pouze v Yosemitském národním parku.
Více než 160 zdokumentovaných místních rostlin je považovano za velmi vzácné. Výskyt původních rostliných druhů zajistilo včasné chránění, kdy je zakázána jakákoliv činnost vedoucí ke změně.
Fauna
Podobně i yosemitská fauna těží z ochrany a je zachována v původní druhové šíři. Asi největší atrakcí je medvěd černý, kterému se v parku "pod zákonem" tak dobře daří, že jich tam v současné době žijí asi tři stovky. Není vzácností je zahlédnout.
Kromě medvědů žijí v parku z šelem ještě kojoti či pumy, nebe hlídají orli zlatí nebo jestřábi. V parku je třeba hledět i na zem, turista by mohl snadno šlápnout na chřestýše nebo jiného hada, kterých se zde vyskytuje několik druhů.
- Víte, že pumy můžete vidět i v NP Everglades na Flordě?
Podle turistických průvodců žije v Yosemitském národním parku asi 240 druhů ptáků a 80 druhů savců (liška šedá, veverky, kuny, rys rudý zvaný bobcat...) V informačních centrech lze získat turistické průvodce s mapkami výskytu nějakého vzácného nebo ohroženého živočišného či rostlinného druhu.
Na celém území parku platí přísná ochranářská pravidla, která je třeba předem znát, neznalost neomlouvá. Nejdůležitější zásadou je asi ta, že se člověk smí pouze dívat.