Cocktail

Základní informace o národním parku

Yosemitský národní park, ráj skalních lezců a milovníků divoké přírody uprostřed neuvěřitelné mohutných skal, se rozkládá na na třech tisících kilometrů čtverečních státu Kalifornia ve Spojených státech amerických (pro srovnání - asi jako Liberecký kraj v ČR).

Park je součástí pohoří Sierra Nevada. Byl vyhlášen na sklonku 19. století, v době, kdy si americká veřejnost začala zřetelně uvědomovat, že nebude-li své přírodní ojedinělosti chránit zákonem, lidé se sami o ně připraví. Tak se oblast s ústředním Yosemitským údolím stala roku 1890 třetím americkým národním parkem. V roce 1984 byl Yosemitský národní park zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Kolem čtyř milionů turistů ročně navštíví park a kromě skalních masívů obdivuje stovky vodopádů, jezer a obří sekvoje, typické pro tuto oblast. V parku je pro turisty k dispozici několik návštěvnických center a informačních stanic. Návštěvnická centra se nacházejí v Tuolumne Meadows a Yosemite Valley. Tuolumne má otevřeno pouze v letních měsících, kdy je nápor turistů největší, centrum v Yosemitském údolí má otevřeno celoročně.

Pro vstup do parku si turista musí koupit vstupenku. Týdenní pro dospělou osobu stojí deset dolarů, za týdenní povolenku pro vjezd se platí dvojnásobek. Celoroční vstupenka do Yosemitského parku je za 40 dolarů, ale ještě výhodnější je permanentní vstupenka do všech amerických národních parků. Za 80 dolarů může její držitel volně vjíždět vozem do kteréhokoliv z parků, přičemž se zadarmo "svezou" i jeho spolucestující.

Při návštěvě Yosemitského národního parku je nutno dodržovat vnitřní řád a pravidla pro pohyb. Yosemity jsou obklopeny dalšími přírodními oblastmi: Ansel Adams Wilderness na jihovýchodě, Hoover Wilderness na severovýchodě a Emigrant Wilderness na severu. Většina turistů míří do nejpopulárnější části, která dala oblasti jméno, do Yosemitského údolí.

Kam pokračovat?

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o národním parku Yosemite pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, vítěz TTG Travel Awars 2011 v kategorii Nejlepší touroperátor pro Ameriku.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@yosemite.ihned.info