Cocktail

Geografie národního parku Yosemite

Yosemitský národní park leží v pohoří Sierra Nevada ve státě Kalifornia ve Spojených státech amerických. Při spojení s největšími kalifornskými městy leží na vrcholu trojúhelníku směrem do vnitrozemí, přičemž spojnice do San Francisca je asi o třetinu kratší než do Los Angeles.

Yosemity jsou obklopeny dalšími přírodními oblastmi: Ansel Adams Wilderness na jihovýchodě, Hoover Wilderness na severovýchodě a Emigrant Wilderness na severu.

Jezera a řeky

Yosemitský národní park čítá tisíce jezer a jezírek, 2 600 kilometrů vodních toků, 1 300 kilometrů turistických cest. V Yosemitech pramení dvě řeky, Merced a Tuolumne, které protékají sierrským podhůřím k západu do kalifornského Central Valley.

Řeky a jejich přítoky vyhloubily kaňony hluboké 900 až 1 200 metrů. Tuolumne odvodňuje rozsáhlé severní části parku o rozloze asi 1 760 kilometrů čtverečních. Přítoky Merced tečou z horských pásem na jihu, především Cathedral Range a Clark Range a odvodňují území o rozloze asi 1 320 kilometrů čtverečních.

Teplota

Teploty v národním parku jsou závislé na nadmořské výšce (od 600 do 4 000 metrů nad mořem). V nižších polohách, například v Yosemitském údolí, dosahují průměrné teploty až tropických hodnot, zatímco ve vyšších nadmořských výškách se ve stejnou dobu pohybují jen okolo 10 stupňů Celsia. V polohách nad 2 500 metrů jsou horké a suché letní dny přerušovány častými letními bouřkami. V horských oblastech se mnohdy drží sněhová pokrývka až do června či července.

Teplotní extrémy zmírňuje skutečnost, že Yosemity leží pouhých 160 kilometrů od Tichého oceánu. V létě se u kalifornského pobřeží nachází anticyklóna (tlaková výše), od níž proudí chladný vzduch směrem k Sierra Nevadě. Výsledkem je čistý a suchý vzduch v yosemitské oblasti. Suchá vegetace, nízké relativní vlhkosti a bouřek způsobují časté lesní požáry zažehnuté bleskem.

Kam pokračovat?

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o národním parku Yosemite pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, vítěz TTG Travel Awars 2011 v kategorii Nejlepší touroperátor pro Ameriku.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@yosemite.ihned.info