Cocktail

Zajímavosti národního parku Yosemite

Yosemitský národní park přitahuje turisty, kteří jsou rádi ohromeni velikostí: skal, vodopádů, stromů, údolí. Každý si přeje vidět především Yosemitské vodopády, Yosemitte Falls, které jsou nejvyšší v celých Spojených státech amerických. Voda v nich padá skoro tři čtvrtě kilometru (740 metrů). Ve stejném údolí se nachází také Ribbon Falls, který má sice menší průtok, ale pyšní se nejvyšším nepřerušeným vodním skokem (492 metrů).

Asi každý horolezec - skalní lezec, který už "něco přelezl", občas sní (nebo i reálně uvažuje) o největší, nejdelší a nejtěžší žulové skalní stěně - El Capitan. Převýšení tohoto skalního masivu nad krajinou je až jeden kilometr. Nabízí velké množství výstupových cest a je celoročně přístupný. V zápisech rekordů figuruje čas zdolání El Capitan za 12 hodin. Atraktivní jsou i "žulové dómy" Sentinel Dome a Half Dome. Zdvíhají se do výšky 900, respektive 1 450 metrů nad dno údolí.

Mezi turisticky nejnavštěvovanější místa parku patří Yosemite Valley, Yosemitské údolí. Obklopují ho úchvatně vysoké a strmé skály, ze kterých padá několik obrovských vodopádů. Nejvodnatější - a tedy nejkrásnější i nejděsivější na pohled, jsou začátkem léta, když mají nejvíce vody.

V údolí je nutno počítat s občasnými lokálními záplavami, které trochu znepříjemní průchod. V horních partiích Yosemit najdeme nádherná místa jako Tuolumne Meadows, Dana Meadows, Clark Range, Cathedral Range a Kuna Crest. Yosemitským parkem prochází hlavní hřeben Sierra Nevady se známou stezkou Pacific Crest Trail. Součástí hřebene jsou štíty z metamorfovaných hornin a ze žuly (Mount Conness).

Nejvyšším bodem na území parku je Mount Lyell (3 999 metrů). Pro park jsou typické i malé ledovce v místech, kde je stálý stín, jako jsou k severu a severovýchodu obrácené ledovcové kary. Největším ledovcem v Yosemitech je Lyell Glacier, který pokrývá plochu 65 hektarů.

Kam pokračovat?

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o národním parku Yosemite pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, vítěz TTG Travel Awars 2011 v kategorii Nejlepší touroperátor pro Ameriku.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@yosemite.ihned.info